KONCERTY WYKONAWCY ORGANIZATORZY ARCHIWUM
Wykonawcy

Umożliwiamy dostęp do informacji o artystach, którzy wystąpią w ramach tegorocznej edycji festiwalu.

Dysponujemy również archiwum osób koncertujących od 2005 roku.

Jan Bokszczanin

organy

Jan Bokszczanin (ur. 1974 r.) edukację w zakresie gry na organach rozpoczął w Państwowej Szkoły Muzycznej II stopnia im. Józefa Elsnera (Warszawa) w klasie organów prof. Magdaleny Czajki. W 2000 r. ukończył Akademię Muzyczną im. Fryderyka Chopina (Warszawa) w klasie prof. Joachima Grubicha.
W latach 2002-2003 był stypendystą doktoranckim w University of North Texas (USA) w klasie organów prof. Jesse E. Eschbacha.

Jan Bokszczanin uczestniczył w licznych kursach mistrzowskich ucząc się u takich pedagogów jak: prof. Guy Bovet (Szwajcaria) prof. Harald Vogel (Niemcy), prof. Aleksander Fisejski (Rosja), James David Christie (USA), prof. Zsigmont Szathmary (Węgry), prof. Bernhard Hass (Niemcy) oraz prof. Herbert Wulf (Niemcy).
Podczas pobytu w na stypendium w USA pełnił funkcję tytularnego organisty w Sct Pauls Lutheran Church and University Center gdzie zorganizował Międzynarodowy Festiwal Muzyki Organowej i Kameralnej będąc jednocześnie wykładowcą organów w Selwyn School. Koncertował w kraju (w ponad 40 miastach) jak również za granicą (Białoruś, Dania, Finlandia, Litwa, Niemcy, Rosja oraz USA). W latach 1999 r. i 2001 odbył tournee po Rosji gdzie koncertował w takich miastach jak: Irkutsk (filharmonia), Krasnojarsk (filharmonia), Nowosybirsk (Konserwatorium im. M. Glinki), Kiemierowo (filharmonia), Tomsk (Aula Tomskiego Uniwersytetu, kościół katolicki) oraz Tumeń (filharmonia). W maju 2001 roku artysta zagrał bardzo prestiżowy recital w Głównej Katedrze Katolickiej w Moskwie. Jan Bokszczanin dokonał wiele nagrań telewizyjnych i radiowych w Rosji, a także USA.

Artysta ma na swoim koncie trzy płyty CD (wytwórnia płytowa Acte Prealable AP0030, AP0081 oraz AP0093) z utworami współczesnego kompozytora Mariana Sawy (jedna z tych płyt otrzymała pierwszą nagrodę na XV Międzynarodowym Festiwalu Filmów i Multimediów - Niepokalanów 2000). Trzecia z płyt została nagrana z jednym z najwybitniejszych polskich organistów - prof. Joachimem Grubichem. W grudniu 2004 roku ukazała się nowatorska na polskim rynku fonograficznym płyta ("Dedykowane św. Hubertowi" AP116) z repertuarem o tematyce myśliwskiej wykonywanym na naturalnych rogach myśliwskich - Trompe de Chasse oraz organach. Na płycie tej znalazły się utwory barokowe w autorskiej aranżacji na trompe de chasse i organy, utwory na organy solo, oraz utwory na sekstet rogów myśliwskich (Jacek Smoczyński - Trompe de chasse, zespół muzyki Par Force). W 2005 roku ukazała się "audiofilska" recitalowa płyta wydana przez Hi-Fi i Muzyka - ARMS Records. W tym samym roku artysta wziął udział w nagraniu płyty z okazji XX lecia Conversatorium Legnickiego dla wytwórni fonograficznej - DUX. Jan Bokszczanin jest także autorem ksiazki zatyłulowanej Geneza i tradycje rosyjskiej muzyki organowej (ISBN 83-916413-0-9), opublikowanej w listopadzie 2001 r. Od 2004 Jan Bokszczanin jest kierownikiem artystycznym Legionowskiego Festiwalu Muzyki Organowej i Kameralnej.

© Jerzy Nowicki 15 II 2007