KONCERTY WYKONAWCY ORGANIZATORZY ARCHIWUM
Wykonawcy

Umożliwiamy dostęp do informacji o artystach, którzy wystąpią w ramach tegorocznej edycji festiwalu.

Dysponujemy również archiwum osób koncertujących od 2005 roku.

Iwona Hossa

sopran

Urodzona w Poznaniu. Jest absolwentką Wydziału Wokalno-Aktorskiego Akademii Muzycznej im. Ignacego Jana Paderewskiego w Poznaniu w klasie śpiewu prof. Ewy Wdowickiej (dyplom z wyróżnieniem, 1998). Jeszcze podczas studiów (1996) zadebiutowała partią Violetty w premierowym spektaklu Traviaty Giuseppe Verdiego w Teatrze Wielkim w Poznaniu. W tym samym roku została solistką tego Teatru. Od 2000 roku solistka Teatru Wielkiego – Opery Narodowej w Warszawie, gdzie zadebiutowała partią Violetty w Traviacie Verdiego. W lutym 2001 roku zaśpiewała tam z powodzeniem partię Hanny w Strasznym dworze Moniuszki w reżyserii Mikołaja Grabowskiego. Współpracuje również z Operą Szczecińską, gdzie wykonała partię Konstancji w Uprowadzeniu z seraju Mozarta, za którą w 1998 roku otrzymała nagrodę Bursztynowy Pierścień. Laureatka m.in.: III nagrody oraz specjalnej nagrody Mozartowskiej na VI Międzynarodowym Konkursie Wokalnym im. Ady Sari w Nowym Sączu (1995). W 1999 r. otrzymała Grand Prix i Złoty Medal na Międzynarodowym Konkursie Wokalnym im. Marii Callas w Atenach. Laureatka Konkursu Finalistów Międzynarodowych Konkursów Wokalnych Orfeo 2000 w Hanowerze. Stypendystka Ministra Kultury i Sztuki (1995), zaś w 1998 roku uhonorowana nagrodą w postaci Stypendium dla Młodych Twórców Poznańskiego Środowiska Artystycznego przyznawaną przez Kapitułę Nagrody Artystycznej Miasta Poznania.

Współpracowała z takimi dyrygentami jak: D. Jones, D. Agler, M. Benini, J. Kaspszyk, J. Masymiuk i in. Zapraszana do udziału w Festiwalu Operowym w Bydgoszczy (Traviata, 1997; Uprowadzenie z seraju, 1998), festiwalu operowym w Carcassonne we Francji (1999), Wexford Opera Festival w Irlandii (1999, 2000). W roku 2000 wzięła także udział w Festiwalu Rossiniowskim w Pesaro (Włochy).

Uczestniczka licznych kursów wokalnych prowadzonych m. in. przez Helenę Łazarską, Leopolda Spitzera, Jerzego Marchwińskiego, Ewę Podleś, Sylwię Geszty i Ryszarda Karczykowskiego. Brała udział w prawykonaniach utworów m.in. J. Maksymiuka i M. Jasińskiego. Ma w swoim dorobku ponad 40 partii operowych, operetkowych oraz oratoryjno-kantatowych, a także bogaty repertuar kameralny.

materiały pochodzą z witryny internetewej kamerton.net

© Jerzy Nowicki 15 II 2007