Toruń 2019

Instrumenty

O festiwalu

Partnerzy

Muzyka organowa w diecezji toruńskiej ściśle związana jest z bazyliką katedralną Św. Janów. Pierwszy Świętojański Festiwal Organowy (Świętojański Festiwal Muzyki Organowej) odbył się w 1985 roku, w dwa lata po zakończeniu renowacji zabytkowych organów barokowych (1688) Mateusza Brandtnera. Instrument ten umożliwia stylowe wykonanie muzyki dawnej, stanowi rzadki okaz jako jeden z niewielu czynnych, zachowanych w Polsce. Wykonawcą koncertu inauguracyjnego był profesor Feliks Rączkowski (1906-1989), wybitny polski organista i kompozytor.

Pierwsze edycje festiwalu odbywały się jedynie na małych organach barokowych, słuchacze zaś raczyli się wykonaniami muzyki dawnej. W roku 1991 wyremontowano główny instrument Maxa Terleckiego z 1878 roku, dzięki staraniom ks. Zdzisława Wyrowińskiego. Działanie to przyczyniło się do poszerzenia możliwości Świętojańskiego Festiwalu Muzyki Organowej. W kolejnych latach organiści mogli wybierać instrument na którym chcieli koncertować. Dość powszechna stała się też praktyka koncertów dwuczęściowych: w pierwszej muzyka dawna na organach barokowych, w drugiej utwory nowsze na instrumencie romantycznym.

W roku 2003 koncerty organowe w ramach festiwalu po raz pierwszy można było usłyszeć poza mury toruńskiej katedry, zaczęły odbywać się w innych kościołach diecezji. Najpierw muzyka organowa zabrzmiała w kościele Matki Bożej Królowej Polski na toruńskim Rubinkowie. W kolejnych latach usłyszeliśmy instrumenty z kościoła Wniebowzięcia Najświętszej Panny Marii, Św. Ducha, Matki Boskiej Zwycięskiej, Miłosierdzia Bożego, Opatrzności Bożej, Podwyższenia Krzyża. Oprócz Torunia, festiwal dotarł z koncertami do Chełmna, Grudziądza i Nowego Miasta Lubawskiego.

Świętojański Festiwal Organowy jest imprezą międzynarodową. Oprócz naszych rodzimych wykonawców, melomani mają szansę usłyszeć artystów z innych krajów europejskich (Austrii, Hiszpanii, Holandii, Niemiec, Szwecji, Finlandii, Wielkiej Brytanii) i nie tylko (Stany Zjednoczone).

Swój obecny kształt Świętojański Festiwal Muzyki Organowej w Toruniu zawdzięcza dyrektorom artystycznym, którzy przez lata dbali o jego rozwój. Twórcą festiwalu i pierwszym dyrektorem artystycznym do 1995 roku był Marian Dorawa. Funkcję tę pełnili kolejno prof. Roman Grucza (1996-2001), ks. dr Mariusz Klimek (2002-2011) i ks. Czesław Grajkowski (2013-2016).

Od 2017 roku dyrektorem festiwalu jest ks. dr Mariusz Klimek.

Historia festiwalu

Dyrektor festiwalu

Ks. dr Mariusz Klimek ur. 5 września 1965 roku w Nowym Mieście Lubawskim. W 1990 r. w Bazylice Katedralnej w Pelplinie otrzymał święcenia kapłańskie, po czym podjął pracę duszpasterską w Toruniu. W 1998 roku ukończył studia muzykologiczne w Akademii Teologii Katolickiej, a w 2001 roku zwieńczył je doktoratem na Uniwersytecie Kard. Stefana Wyszyńskiego w Warszawie. W 1998 roku w Akademii Muzycznej w Bydgoszczy ukończył Studia Podyplomowe w zakresie Emisji Głosu oraz Studia Podyplomowe w zakresie Chórmistrzostwa.

W latach 1993-2000 śpiewał jako kantor w Warszawskim Zespole Chorałowym, m.in. na deskach Teatru Narodowego i Filharmonii Narodowej w Warszawie, a także w wielu miejscach w kraju i poza jego granicami. Od 2000 roku jest wykładowcą Muzyki Kościelnej w Wyższym Seminarium Duchownym w Toruniu, a od 2001 na Uniwersytecie Mikołaja Kopernika w Toruniu. Jest dyrektorem Diecezjalnego Studium Organistowskiego Diecezji Toruńskiej, Przewodniczącym Komisji ds. Muzyki Kościelnej Kurii Diecezjalnej Toruńskiej, a także piastuje funkcję Kantora Katedralnego Diecezji Toruńskiej. Jest dyrektorem naczelnym Świętojańskiego Festiwalu Organowego w Toruniu. Od 2000 roku jest dyrygentem Chóru Wydziału Teologii UMK Tibi Domine oraz Scholi Gregoriańskiej Alumnów WSD w Toruniu. Współpracuje jako dyrygent z Toruńską Orkiestrą Kameralną oraz z Orkiestrą Symfoniczną Akademii Muzycznej w Bydgoszczy.

Kuria Diecezjalna Toruńska

Toruń porusza

Festiwal odbywa się dzięki wsparciu otrzymanemu od:

• Marszałka Województwa Kujawsko-Pomorskiego Piotra Całbeckiego.
  • Prezydenta Miasta Torunia Michała Zaleskiego.
  • Biskupa Toruńskiego Wiesława Śmigla.

• Proboszczów:
    • ks. Prałata Marka Rumińskiego, Proboszcza Parafii Świętych Janów,
    • ks. Prałata Wojciecha Niedźwiedzkiego, Proboszcza Parafii Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny,
    • ks. Prałata Kazimierza Piastowskiego, Proboszcza Parafii Matki Bożej Królowej Polski,
    • O. Zbigniewa Leczkowskiego SJ, Rektora Kościoła Akademickiego pw. Świętego Ducha.

Świętojański Festiwal Organowy