Arkadiusz Popławski

(Racibórz)

sobota, 15 czerwca 2019, godz. 1930

Kościół Wniebowzięcia NMP, ul. Panny Marii 2

Urodzony w 1975 r. w Raciborzu.

Absolwent Państwowej Szkoły Muzycznej I st. w Raciborzu w klasie organów Henryka Klaji.

Absolwent Państwowej Szkoły Muzycznej II st. w Rybniku w klasie organów Elżbiety Włosek - Żurawieckiej.

Absolwent Metropolitalnego studium Muzyki Kościelnej w Katowicach.

Przed rozpoczęciem studiów wyższych Arkadiusz Popławski był wielokrotnym uczestnikiem kursów improwizacji organowej w ramach Letnich Akademii Organowych pod kierunkiem prof. Wolfganga Seifena w Odenthal - Altenberg w Niemczech oraz uczestniczył w zajęciach i konsultacjach jako wolny słuchacz Akademii Muzycznej w Katowicach w klasie śpiewu solowego Wydziału Wokalno - Aktorskiego pod kierunkiem ks. prof. Pawła Sobierajskiego i prof. Jana Ballarina, a także w klasie organów u prof. Juliana Gembalskiego.

Studia wyższe ukończył z wyróżnieniem na Uniwersytecie Śląskim w Katowicach na Wydziale Instrumentalistyka w klasie organów dra hab. Tomasza Orlowa oraz na Wydziale Edukacja Artystyczna w klasie fortepianu prof. Jasińskiej - Żaby, jednocześnie realizując specjalność dyrygencką w zakresie prowadzenia chórów i orkiestr, uzyskując tytuł magistra sztuki.

Doświadczenie zawodowe Arkadiusza Popławskiego sięga jego 12 roku życia, odkąd posługuje jako organista:

• najpierw w parafiach rodzinnego Raciborza
  • w wieku 20 lat objął na kilkanaście lat stanowisko organisty bazyliki mniejszej w Pszowie na Śląsku, gdzie znajduje się sanktuarium Matki Bożej Uśmiechniętej. W tym czasie dekretem ówczesnego arcybiskupa katowickiego Damiana Zimonia Arkadiusz Popławski pracował w Archidiecezjalnej Komisji Muzyki Sakralnej w Katowicach, opracowując szereg liturgicznych towarzyszeń organowych do powstałego wówczas trzyczęściowego Chorału Śląskiego.

• Następnie objął stanowisko organisty Archikatedry Wniebowzięcia NMP i św. Andrzeja we Fromborku, gdzie przez kilka lat oprócz funkcji organisty liturgicznego grał koncerty okolicznościowe i prezentacyjne dla turystów z kraju i ze świata, był opiekunem i konserwatorem zabytkowych organów katedralnych z ramienia Muzeum Mikołaja Kopernika oraz pełnił funkcję dyrektora Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Organowej, będącego po Oliwie drugim najstarszym festiwalem organowym w powojennej Polsce.
  • Aktualnie wrócił na Śląsk i na powrót związał się zawodowo z rodzinnym Raciborzem.

Oprócz posługi liturgicznej Arkadiusz Popławski prowadzi intensywną działalność koncertową w kraju i za granicą jako solista i akompaniator chórów lub solistów śpiewaków.

W swoim dorobku artystycznym posiada szereg kompozycji chóralnych i organowych. Niektóre z nich uwiecznione są na płytach CD, które również w swoim dorobku posiada.

Za całokształt działalności artystycznej na rzecz krzewienia kultury muzycznej Arkadiusz Popławski został kilkukrotnie odznaczony odznakami państwowymi:

• srebrna i złota Odznaka Honorowa Polskiego Związku Chórów i Orkiestr
  • złota odznaka Honorowa "Zasłużony dla Województwa Śląskiego" nadana przez Sejmik Województwa Śląskiego
  • złota Odznaka Honorowa "Zasłużony dla Kultury Polskiej" nadana przez Ministra Kultury
  • brązowy Krzyż Zasługi nadany przez Prezydenta RP