Andrzej Chorosiński (Warszawa) — organy

Andrzej Chorosiński

Andrzej Chorosiński  studia w warszawskiej Akademii Muzycznej w klasie organów Feliksa Rączkowskiego ukończył z wyróżnieniem w 1972 roku.

W tym samym roku otrzymał nagrodę specjalną na konkursie improwizacji organowej w Kilonii.

Koncertował niemal we wszystkich krajach Europy, a także w Izraelu, USA, Kanadzie, Australii, Korei Południowej i Japonii. Występował w tak renomowanych miejscach jak m.in. Filharmonia Narodowa w Warszawie, Koncerthuset  w Sztokholmie, Sala im. Piotra Czajkowskiego w Moskwie, Katedra Notre Dame w Paryżu, King’s College Chappel w Cambridge, Aula im. Pawła VI  w  Watykanie czy Katedra Św. Patryka  w  Nowym  Jorku, Town Hall w Adelajdzie

Dokonał  licznych nagrań radiowych i telewizyjnych w kraju i za granicą. Nagrał też ponad  20 płyt  LP  i  CD  dla takich firm jak:   Polskie Nagrania, Veriton, EMI-Electrola, Life Records, DUX, Musicon, Dabringhaus Grimm, Megavox.

W roku 2003 Związek Producentów Audio-Video przyznał tytuł „Podwójnej Platynowej Płyty” płycie CD nagranej w  Bazylice w Licheniu.

W roku 1992 otrzymał tytuł naukowy Profesora sztuk muzycznych. Jest profesorem klas organów Uniwersytetu Muzycznego F.Chopina w Warszawie oraz Akademii Muzycznej im. K.Lipińskiego we Wrocławiu.

W latach 1993 — 1999 sprawował godność rektora Akademii Muzycznej im F.Chopina w Warszawie. W latach 1993 — 2000 był członkiem Prezydium AECAM — Stowarzyszenia Rektorów Europejskich Uczelni Muzycznych.

W roku 2008 otrzymał tytuł Doktora Honoris Causa Keymung University w Południowej Korei.

Jest honorowym  obywatelem miast: Frombork, Jelenia Góra, Kłodzko, Polanica  Zdrój –przyznanych za zasługi w popularyzowaniu kultury muzycznej.

Jest konsultantem i autorem licznych projektów w zakresie budownictwa organowego w Polsce: Sala Opery i Filharmonii Podlaskiej –- Europejskie Centrum Kultury w Białymstoku, Bazylika w Licheniu, Kościół Wszystkich   Świętych w Warszawie, kościół parafialny w Polkowicach, a także w Niemczech, Kanadzie i Japonii.

Wraz z organistą Bazyliki Św. Piotra uczestniczył w muzycznej oprawie uroczystości Kanonizacji Papieży Jana XXIII i Jana Pawła II w dniu 27 kwietnia 2014 roku w Rzymie.