Julian Gembalski (Katowice) — organy

prof. Julian Gembalski (organy)

Profesor Akademii Muzycznej im. Karola Szymanowskiego w Katowicach, gdzie prowadzi Katedrę Organów i Muzyki Kościelnej. W latach 1996-2002 pełnił funkcję rektora tej uczelni. Jest wybitnym pedagogiem, kompozytorem i wirtuozem organów. Absolwent Wydziału Instrumentalnego w klasie organów oraz Wydziału Kompozycji, Dyrygentury i Teorii Muzyki w Państwowej Szkoły Muzycznej w Katowicach. Studia podyplomowe ukończył w Paryżu studiując pod kierunkiem organistów: André Isoir’a i Michaela Chapuis oraz muzykologa Jeana Saint-Arroman. Był także na kursie organmistrzowskim w Belgii pod kierunkiem wybitnego wirtuoza, mającego wielki talent do improwizacji – Flor Peetersa.

Laureat pierwszych nagród Konkursu Improwizacji Fortepianowej w Gdańsku oraz Konkursu Improwizacji Organowej w Weimarze, nagrody krytyków „Orfeusz” na 38. Międzynarodowym Festiwalu Muzyki Współczesnej „Warszawska Jesień”, nagrody im. Karola Miarki, nagrody im. Wojciecha Korfantego, nagrody Arcybiskupa Katowickiego „Lux ex Silesia”, odznaczony przez papieża Jana Pawła II medalem „Pro Ecclesia et Pontifice”.

Pełni funkcję wizytatora organów i organistów oraz przewodniczącego Sekcji Budowy Organów Komisji do spraw Muzyki Sakralnej w Katowicach.

Julian Gembalski zaprojektował brzmienie, dyspozycję i architekturę organów w kościele Opatrzności Bożej w Katowicach. We współpracy z innymi francuskimi znakomitymi organmistrzami nadzorował także budowę tego instrumentu.

Jest założycielem pierwszego w Europie Środkowo-Wschodniej muzeum organów.

Od 1995 roku prowadzi regularne koncerty w ramach festiwalu „Muzyka Organowa w Katedrze” na organach Gregora Hradetzki’ego w Archikatedrze Chrystusa Króla w Katowicach.

Julian Gembalski nagrał we współpracy z Radiem Katowice kilkanaście płyt z serii „Sound of Silesian Organs” na których zaprezentował brzmienie wybranych śląskich organów.

Wirtuozerię Juliana Gembalskiego można podziwiać podczas corocznych Mikołowskich Dni Muzyki. W Bazylice pw. Św. Wojciecha ukazuje swój kunszt grając na dziewiętnastowiecznych organach zbudowanych w 1862 r. przez Johanna M.V. Haasa.

Posłuchaj

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *