Tomasz Adam Nowak (Mȕnster — Niemcy) — organy

Tomasz Adam Nowak

Tomasz Adam Nowak ukończył z wyróżnieniem studia w warszawskiej Akademii Muzycznej w klasie organów Joachima Grubicha w 1987 roku. Współpracy ze znakomitym pianistą-pedagogiem Kajetanem Mochtakiem podczas studiów warszawskich zawdzięcza artysta decydujące dla artystycznego rozwoju impulsy. Dalsze studia organowe kontynuował w Monachium u Franza Lehrndorfera, Amsterdamie u Ewalda Kooimana oraz w Paryżu u Marie-Claire Alain. Ukończył tez studia muzyki kościelnej w Wyższej Szkole Muzycznej w Essen.

Jest laureatem międzynarodowych konkursów organowych w Budapeszcie, Kamieniu Pomorskim, Lüneburgu, Berlinie, Wiesbaden, oraz – jako jedyny Polak w ponad 50-letniej historii konkursu – zwycięzcą Międzynarodowego Konkursu Improwizacji Organowej w Haarlem w Holandii. Koncertuje w większości krajów europejskich.

Dokonał nagrań dla Polskiego Radia oraz niemieckich rozgłośni radiowych, jak też nagrań płyt kompaktowych. W latach 1994-2008 wykonał w Niemczech, w cyklu koncertów, sześciokrotnie wszystkie dzieła organowe Jana Sebastiana Bacha. W 2001 roku utrwalił komplet tych dzieł na 12 płytach kompaktowych. Jest profesorem organów i improwizacji w Wyższej Szkole Muzycznej w Detmold jak też organistą w kościele św. Lamberta w Münster (Westfalia). Prowadzi międzynarodowe kursy z zakresu interpretacji i improwizacji organowej. Jako solista współpracuje z wieloma orkiestrami symfonicznymi Europy.

Posłuchaj