Zygmunt Rychert (Gdańsk) — dyrygent

Zygmunt Rychert - dyrygent
Zygmunt Rychert – dyrygent

Zygmunt Rychert urodził się 2 V 1947r. w Gdańsku. Już od 4-go roku życia uczył się gry skrzypcowej najpierw pod kierunkiem ojca, następnie w Podstawowej Szkole Muzycznej nr 1 oraz w Państwowym Liceum Muzycznym w Gdańsku. Studiował w PWSM w Poznaniu dyrygenturę w klasie prof. Witolda Krzemieńskiego (dyplom z wyróżnieniem w 1971 r.) oraz kompozycję w klasie prof. Floriana Dąbrowskiego.
Jako najmłodszy uczestnik wziął udział w I Konkursie Dyrygenckim w Katowicach w 1971 roku, zdobywając III nagrodę (I nie przyznano). Brał także udział jako uczeń i student w ogólnopolskich konkursach: skrzypcowym – Opole 1966, solfeżowym – Wrocław 1966, kompozytorskim – Poznań 1969 zdobywając także nagrody.
Po studiach, jako stypendysta MKS w 1971 r. otrzymał roczne stypendium, aby pełnić funkcję dyrygenta-asystenta w Filharmonii Narodowej w Warszawie (1971-1972), funkcję tą pełnił także później do 1974 roku, już jako etatowy pracownik Filharmonii Narodowej.
W 1973 r. jako asystent W.Rowickiego wyjechał wraz z orkiestrą F.N. na 2-miesięczne tournee do Japonii, gdzie dyrygowałem koncertem w Tokio (z Tokyo Chamber Orchestra).
W następnym roku W.Rowicki polecił Zygmuntowi Rychertowi przygotować i wspólnie poprowadzić 2-miesięczne tournee orkiestry F.N. po USA, podczas którego dyrygował 17 koncertami – w Nowym Jorku oraz innych ośrodkach.
W 1974 roku po otrzymaniu propozycji od gdańskich władz wojewódzkich, we wrześniu założył nową orkiestrę symfoniczną w Gdańsku, którą wkrótce przemianowano na Filharmonię Bałtycką. Jako jej założyciel i pierwszy szef prowadził ją przez 17 sezonów, będąc dyrektorem artystycznym tej instytucji.
Oprócz Filharmonii Bałtyckiej w następnych latach prowadził jako szef artystyczny także Operę w Bydgoszczy (4 lata), Filharmonię w Koszalinie (3 lata),Operę Bałtycką w Gdańsku (kilka sezonów), Toruńską Orkiestrę Kameralną (4 lata) oraz Filharmonię w Szczecinie (od 2003 roku). Przez ok. 3 lata także współpracował jako kier. artystyczny z Wiener Musik Theater, prowadząc kilkaset przedstawień operowych i operetkowych w RFN, Danii, Austrii i Szwajcarii.
W 1984-87 był st.wykładowcą w Akademii Muzycznej w Gdańsku prowadząc studencką orkiestrę symfoniczną oraz zajęcia zespołów operowych na wydziale wokalnym.
Od 1983 do obecnego roku Zygmunt Rychert pracuje w Akademii Muzycznej w Bydgoszczy – aktualnie jako adiunkt dr, prowadząc zajęcia akademickiej orkiestry symfonicznej, (dawniej także zespoły operowe oraz propedeutykę dyrygentury na I Wydziale). Przez 2 lata (X 06 r – VI 08 r) pracował również w szczecińskiej filii Akademii Muzycznej w Poznaniu, prowadząc zajęcia orkiestry na wydziale instrumentalnym.
Przez 38 lat intensywnej pracy dyrygenckiej wielokrotnie współpracował ze wszystkimi filharmoniami i orkiestrami radiowymi w Polsce, a także w większości krajów Europy (m.in. koncerty w Wiedniu, Leningradzie, Pradze, Kopenhadze, Reykjaviku, La Valetcie, Wenecji, Tallinie, Lwowie, Odessie, Charkowie, Genewie, Zurychu, Berlinie, Hamburgu, Monachium, Stuttgarcie) oraz w USA , Japonii i w Syrii (Damaszek).
Współpracował z najwybitniejszymi polskimi i zagranicznymi solistami (m.in. I.Ojstrach, M.Rostropowicz, P.Badura-Skoda, M.Magin, T.Nikołajewa, T.Shebanova, T.Dokszycer, P.Damm, I.Żukow, V.Brodski, Zamfir, B.Ringeissen i wielu innych), dyrygując ogółem ok.1500 koncertami, przedstawieniami operowymi i operetkowymi. Nagrał kilkanaście CD, liczne radiowe nagrania archiwalne, brał udział w wielu transmisjach RTV tak w Polsce jak i zagranicznych, uczestnicząc także w wielu międzynarodowych festiwalach muzycznych.
Posiada kilka odznaczeń i medali, m.in. Złoty Krzyż Zasługi (przyznany dwukrotnie). Zrekonstruował, całkowicie zinstrumentował na orkiestrę i prawykonał następujące utwory zachowane przez kompozytorów w szkicach:
– L.Różycki – Koncert skrzypcowy (nagrał go z E.Nowicką archiwalnie w Katowicach z NOSPR i TV)
– I.Paderewski – Koncert skrzypcowy
– Liszt-Chopin-Czerny-Thalberg-Pixis- Herz: „Hexameron”
– T.Kościuszko – 2 Polonezy
Przez ostatnie 6 lat był dyrektorem artystycznym P.Filharmonii w Szczecinie. Obecnie wykłada w Akademii Muz. w Bydgoszczy, gdzie kieruje katedrą dyrygentury symfoniczno-operowej oraz Akademicką Orkiestrą Symfoniczną.
Od października 2009 r. objął także zajęcia z Akademicką Orkiestrą Symfoniczną oraz na wydziale dyrygentury symfonicznej w Gdańskiej Akademii Muzycznej.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *