Gedymin Grubba

niedziela, 2 czerwca 2019, godz. 1700

Kościół Wniebowzięcia NMP, ul. Panny Marii 2

Urodzony w 1981 roku.

Uhonorowany w 2019 roku (kwiecień) przez Prezydenta RP "KRZYŻEM ZASŁUGI" za międzynarodową działalność kulturalną na rzecz Polski. Odznaczony w 2017 roku przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego Odznaką Honorową „ZASŁUŻONY DLA KULTURY POLSKIEJ” organista,  kompozytor,  dyrygent.

Jest jednym z najaktywniej koncertujących polskich organistów.

Regularnie koncertuje na wszystkich kontynentach. Rocznie wykonuje ok. 100 koncertów na całym świecie! Do tej pory już pięciokrotnie okrążył kulę ziemską z licznymi trasami koncertowymi po całej Europie (wielokrotnie), Ameryce Północnej (sześciokrotnie, w tym aż 25 Stanów USA), Ameryce Południowej, Afryce Południowej, Azji (dwukrotnie), Australii (trzykrotnie) i Oceanii (trzykrotnie).

W 2016 roku obchodził 20-lecie pracy artystycznej. Do tej pory wykonał ok. 2.000 recitali.

W swoim dorobku posiada 20 pozycji płytowych, zrealizowanych również za granicą, w tym także płyty DVD oraz wielopłytowe albumy. Posiada również nagrania radiowe i telewizyjne na całym świecie.

Prowadzi również kursy mistrzowskie interpretacji muzyki organowej na całym świecie. Zasiada w jury konkursów organowych.

W 1999 roku zainicjował Międzynarodowy Festiwal Muzyki Organowej w Katedrze w Pelplinie, którego do dziś jest Dyrektorem. To jedna z największych obecnie imprez kulturalnych tego typu w Polsce i Europie, skupiająca artystów i słuchaczy z całego świata. W ubiegłym roku odbyła się już 20. edycja przedsięwzięcia.

Od 2003 Prezes Zarządu Fundacji Promocji Sztuki im. Gabriela Fauré, z którą organizuje ok. 50 koncertów rocznie w całej Polsce i poza jej granicami. W ostatnim roku Fundacja obchodziła 15-lecie nieprzerwanej czynnej działalności.

Gedymin Grubba jest powoływany także w charakterze konsultanta oraz opiniuje i nadzoruje nowe instrumenty organowe, różnego zakresu renowacje i rekonstrukcje organów w kraju i za granicą.