Jan Mroczek

Częstochowa

organy

Naukę gry na fortepianie rozpoczął mając 6 lat, a w wieku 13 lat również na organach w klasie swojego ojca Adama Mroczka w Liceum Muzycznym w Częstochowie.

Podczas studiów w Akademii Muzycznej w Krakowie odniósł pierwsze sukcesy zdobywając nagrody na konkursach organowych (Rumia, I nagroda, 2003 rok oraz Castellana Grotte, II nagroda, 2004 rok) i występując z recitalami w tak prestiżowych miejscach jak: Bazylika Jasnogórska czy Kościół Mariacki w Krakowie.

Okres studiów pod kierunkiem Prof. Józefa Serafina to czas rozwoju w różnych kierunkach muzycznych.

Kolejnym wirtuozem i pedagogiem, który wywarł ogromny wpływ na jego artystyczną drogę jest Prof. Daniel Roth – organista tytularny kościoła St. Sulpice w Paryżu. Jan Mroczek pracował pod jego kierunkiem najpierw jako stypendysta, a później student Hochschule für Musik und Darstellende Kunst we Frankfurcie nad Menem.

W tym czasie zrodziła się jego głęboka fascynacja muzyką  francuską, którą obecnie  rozwija na studiach doktoranckich w Akademii Muzycznej w Krakowie.

Jan Mroczek realizuje się w różnych projektach muzycznych współpracując dotychczas z wieloma artystami i zespołami m.in.: Orkiestrą Akademii Beethovenowskiej, Orkiestrą Symfoniczną Filharmonii Częstochowskiej, chórem Collegium Cantorum Czestochowiensis oraz zespołem Barock Tune.

Od 2005 roku Jan Mroczek realizuje swój projekt autorski „Częstochowskie Dni Muzyki Organowej”.  Festiwal gościł  wielu znakomitych polskich i zagranicznych artystów.  Podczas koncertów prezentowana jest muzyka organowa we wszystkich możliwych odsłonach – recital, muzyka kameralna, muzyka symfoniczna z towarzyszeniem organów czy muzyka jazzowa z organami Hammonda.

Prowadzi klasę organów w Zespole Szkół Muzycznych im. Marcina Józefa Żebrowskiego oraz Akademii im. Jana Długosza w Częstochowie.

W 2012 roku otrzymał odznaczenie honorowe „Zasłużony dla Kultury Polskiej” przyznawane przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Jest członkiem Rady Programowej Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Sakralnej Gaude Mater. W styczniu 2017 roku uzyskał tytuł doktora sztuki w Akademii Muzycznej

w Krakowie.

Dotychczas występował jako solista w Polsce, Luksemburgu, Niemczech, Rosji, na Litwie i na Węgrzech.