Karol Mossakowski

Paryż

organy

Karol Mossakowski jest ceniony zarówno jako wykonawca i improwizator.

 

Naukę muzyki rozpoczął w wieku trzech lat pod kierunkiem swojego ojca. W latach 2005-2011 uczył się, następnie studiował w Poznaniu w klasie organów Elżbiety Karolak i Jarosława Tarnawskiego. W czerwcu 2016 roku ukończył pięcioletnie studia w Narodowym Konserwatorium Paryskim gdzie jego profesorami byli międzi innymi: Olivier Latry, Michel Bouvard (interpretacja), Thierry Escaich, Philippe Lefebvre, László Fassang (improwizacja), Fabien Waksman (kompozycja).

 

Karol Mossakowski jest laureatem wielu ogólnopolskich i międzynarodowych konkursów organowych. Do jego największych sukcesów należą pierwsze nagrody na konkursach w Poznaniu (Międzynarodowy Konkurs im. F. Nowowiejskiego, 2010), Pradze (Międzynarodowy Konkurs "Praska Wiosna", 2013), Angers (Międzynarodowy Konkurs "Grand Prix Jean-Louis Florentz", 2015), Biarritz (Międzynarodowy Konkurs "Grand Prix André Marchal", 2015), Strasburg (Międzynarodowy Konkurs "Boëllmann-Gigout", 2016). We wrześniu 2016 roku został zwycięzcą jednego z najbardziej prestiżowych konkursów organowych na świecie – "Grand Prix de Chartres" we Francji. W tym samym roku otrzymał nagrodę "Koryfeusz Muzyki Polskiej" w kategorii debiut roku, przyznawaną przez Instytut Muzyki i Tańca.

 

W sezonie 2014/15 został Artystą –Rezydentem w Katedrze św. Ludwika w Nowym Orleanie (USA), gdzie przez sześć miesięcy występował z wieloma recitalami, prowadził zajęcia z interpretacji i improwizacji organowej, jak również wystąpił z wykładem dla American Guild of Organists.

 

Jako improwizator specjalizuje się w akompaniowaniu niemych filmów na organach i fortepianie. W 2017 roku ukazała się nowa wersja filmu Męczeństwo Joanny d'Arc Carla Theodora Dreyera z 1928 roku z muzyką improwizowaną przez Mossakowskiego.

 

Obecnie prowadzi klasę organów i improwizacji w Konserwatorium im. Hectora Berlioza w Paryżu. Jest również organistą tytularnym katedry Notre Dame de la Treille w Lille.