ks. Mariusz Klimek

(Toruń)

niedziela, 23 czerwca 2019, godz. 1900

Bazylika Katedralna Świętych Janów

Ks. dr Mariusz Klimek urodził się 5 września 1965 roku w Nowym Mieście Lubawskim. W 1990 r. w Bazylice Katedralnej w Pelplinie otrzymał święcenia kapłańskie, po czym podjął pracę duszpasterską w Toruniu. W 1998 roku ukończył studia muzykologiczne w Akademii Teologii Katolickiej, a w 2001 roku zwieńczył je doktoratem na Uniwersytecie Kard. Stefana Wyszyńskiego w Warszawie. W 1998 roku w Akademii Muzycznej w Bydgoszczy ukończył Studia Podyplomowe w zakresie Emisji Głosu oraz Studia Podyplomowe w zakresie Chórmistrzostwa.

W latach 1993-2000 śpiewał jako kantor w Warszawskim Zespole Chorałowym, m.in. na deskach Teatru Narodowego i Filharmonii Narodowej w Warszawie, a także w wielu miejscach w kraju i poza jego granicami. Od 2000 roku jest wykładowcą Muzyki Kościelnej w Wyższym Seminarium Duchownym w Toruniu, a od 2001 na Uniwersytecie Mikołaja Kopernika w Toruniu. Jest dyrektorem Diecezjalnego Studium Organistowskiego Diecezji Toruńskiej, Przewodniczącym Komisji ds. Muzyki Kościelnej Kurii Diecezjalnej Toruńskiej, a także piastuje funkcję Kantora Katedralnego Diecezji Toruńskiej. Jest dyrektorem naczelnym Świętojańskiego Festiwalu Organowego w Toruniu. Od 2000 roku jest dyrygentem Chóru Wydziału Teologii UMK Tibi Domine oraz Scholi Gregoriańskiej Alumnów WSD w Toruniu. Współpracuje jako dyrygent z Toruńską Orkiestrą Kameralną oraz z Orkiestrą Symfoniczną Akademii Muzycznej w Bydgoszczy.