Maciej Zakrzewski

Gdańsk

organy

Maciej Zakrzewski – organista, kompozytor, improwizator, asystent w klasie organów Akademii Muzycznej im. Stanisława Moniuszki w Gdańsku.

 

Naukę gry na organach rozpoczął w klasie mgr Łukasza Matei w ZPSMuz. im. M. Karłowicza w Krakowie. Ukończył z wyróżnieniem studia na Akademii Muzycznej im. Stanisława Moniuszki w Gdańsku w klasie organów prof. Romana Peruckiego i Dr Hanny Dys. Brał udział w wielu konkursach organowych i kompozytorskich. Jest laureatem I miejsca na VII Międzynarodowym Konkursie Muzyki Organowej im. J. P. Sweelincka (Gdańsk 2009), oraz IV miejsca na konkursie „Premio Elvira di Renna” w Pontecagnano- Faiano (Włochy 2008). W roku 2010 otrzymał „Złoty Laur Młodego Organisty” na XXXIII Międzynarodowym Festiwalu Muzyki Organowej i Kameralnej w Giżycku. Wraz ze swym zespołem „Concitato” zdobył pierwszą nagrodę na VII Międzynarodowym Festiwalu Muzyki Dawnej (Malbork 2009).

Brał udział w kursach mistrzowskich – interpretacji muzyki organowej, prowadzonych m. in. przez M. Hoselbecka, P. van Dijka, O. Latry, H. Deustcha, W. Zerera, L. Ghielmi; improwizacji pod kierunkiem P. Pincemailla, T. A. Nowaka, T. Escaicha oraz w Warsztatach Muzyki Dawnej w Wieliczce (2008).

 

Współpracuje m. in. z Polską Filharmonią Bałtycką w Gdańsku, Orkiestrą Polskiej Filharmonii Kameralnej, Operą Bałtycką w Gdańsku, Orkiestrą Kameralną PROGRESS, Chórem Akademii Morskiej w Gdyni, Chórem CANTUS oraz chórem kameralnym „Discantus”, z którym dokonał nagrania „Mszy Kaszubskiej” Michała Sławeckiego. Brał udział w nagraniu Sonat kościelnych Mozarta, prowadzonym przez Maxima Vengerova. Ma w swoim dorobku nagrania CD zawierające m. in. dzieła organowe F. Liszta i Ch. M. Widora, Symfonie organowe F. Nowowiejskiego oraz prawykonania utworów współczesnych kompozytorów A. Rocławskiej-Musiałczyk, A. Diesnera.

 

Jego debiutancka płyta Liszt & Widor Organ Works, nagrana na organach Katedry Oliwskiej, otrzymała liczne pozytywne recenzje w polskiej prasie muzycznej. W dorobku kompozytorskim Macieja Zakrzewskiego, znajdują się głównie utwory organowe oraz dzieła na Orkiestrę Kameralną.

 

Pracuje na stanowisku asystenta klasy organów w gdańskiej Akademii Muzycznej. Jest wiceprezesem Pomorskiego Stowarzyszenia Musica Giovane, z którym organizuje m.in. Tczewskie Wieczory Organowe. W latach 2012- 2015 był organistą mszy św. radiowych transmitowanych z Bazyliki św. Brygidy w Gdańsku. Członek zespołu kameralnego "Mystic Ensamble". Od 2016 roku na swojej stronie internetowej prowadzi blog o tematyce muzycznej. W roku 2009 był nominowany do nagrody miasta Gdańska „Młodzi Twórcy Kultury”, a rok później do nagrody „Gryfa Pomorskiego” w kategorii „Pomorska Nadzieja Artystyczna”. W roku 2010 nominowano go do nagrody Miasta Gdańska "Splendor Gedanensis" za udział w wielu wydarzeniach artystycznych na terenie Pomorza. Koncertuje jako solista i kameralista w kraju i za granicą /Irlandia, Niemcy, Austria, Litwa, Łotwa, Szwecja/.