Michał Sławecki

(Warszawa)

sobota, 22 czerwca 2019, godz. 1930

Kościół Wniebowzięcia NMP, ul. Panny Marii 2

Michał Sławecki, dr hab. – organista, kompozytor, dyrygent, gregorianista. Absolwent Akademii Muzycznej im. Fryderyka Chopina w Warszawie w zakresie muzyki kościelnej (organy – Magdalena Czajka, dyrygentura – Sławek A. Wróblewski) oraz Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina w klasie kompozycji Stanisława Moryty (dyplomy z wyróżnieniem). Kontynuował studia w Conservatorio di Musica A. Casella w L’Aquila we Włoszech oraz w Pontificio Istituto di Musica Sacra w Rzymie. Specjalizował się w zakresie wykonawstwa śpiewu gregoriańskiego u Nino Albarosy (Cremona), Alberto Turco (Verona) i Johannesa B. Göschla (Kiel). Propaguje śpiew gregoriański poprzez kursy, koncerty i uroczyste liturgie w kraju i za granicą. Laureat nagród i wyróżnień w konkursach kompozytorskich i chóralnych. Od 2012 jest dyrektorem artystycznym festiwalu muzyki współczesnej Legnickie Conversatorium Organowe im. prof. Stanisława Moryty. W latach 2003-2013 organista kościoła akademickiego św. Anny w Warszawie. Koncertuje jako solista, kameralista, akompaniator i dyrygent. Prowadzi ożywioną działalność naukową i artystyczną – jest zapraszany w charakterze prelegenta na sympozja konferencje i seminaria naukowe, a także na kursy interpretacji śpiewu gregoriańskiego w kraju i za granicą. Jest autorem licznych publikacji z zakresu problematyki muzyki sakralnej, w tym śpiewu gregoriańskiego i polifonii wokalnej.

W 2013 r. założył męski zespół Schola Gregoriana Cardinalis Stephani Wyszyński, z którym pracuje nad repertuarem postklasycznym, w szczególny sposób propagując jasnogórską muzykę jednogłosową.  Jest również założycielem, dyrektorem artystycznym i dyrygentem Mulierum Schola Gregoriana Clamaverunt Iusti, z którym w 2011 r. wygrał 59. Międzynarodowy Konkurs Polifonico „Guido d'Arezzo” (w kategoriach canto monodico christiano – concorso oraz rassegna). Płyta Verbum Incarnatum. Tajemnica Słowa Wcielonego w śpiewie gregoriańskim i ambrozjańskim z improwizacjami saksofonowymi z udziałem Pawła Gusnara (saksofon) oraz Mulierum Schola Gregoriana Clamaverunt Iusti pod jego kierownictwem została wybrana albumem roku i odznaczona nagrodą Fryderyk 2016 w kategorii Muzyka dawna. W 2014 r. został dyrygentem i dyrektorem artystycznym Chóru Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego, z którym związany jest od 2001 r. Jest pedagogiem Uniwersytetu Muzycznego w Katedrze Muzyki Kościelnej.